Language
events
  • Festival

Festival Tollwood – Mníchov

Objavte Festival Tollwood – Mníchov

Tollwood is a festival like no other. Sure, it has the music you’d expect from any big festival, but its aims are much higher. Tollwood wants you to discover its “Markt der Ideen”, or “marketplace of ideas” and “Weltsalon”, or “world salon”. These parts of the festival aim to open minds about all kinds of environmental and social issues.

Inými slovami, jeden deň môžete stráviť na jazzovom alebo popovom koncerte, ďalší deň počúvaním svetovo uznávanej novinárky Amy Goodman a celé to zakončiť návštevou divadla. A medzitým pravdepodobne budete ochutnávať vynikajúce jedlo. Je tu niečo pre každého, aj keď hlavným cieľom festivalu je určite ohromiť a otvoriť myseľ.

Ale najprv, ako došlo k tomu, že sa taký jedinečný festival koná v Mníchove?

The History of The Festival

When the Tollwood festival first occurred, it didn’t even happen in Germany. After all, no such country existed back in 1988. But in that summer, amidst all of the whirlwind changes going on in Europe, Munich and West Germany hosted a festival on the grounds of the old Olympiapark (where the 1972 Munich Summer Olympics had been hosted).

Určite to začalo viac lokálne, s tradičnou bavorskou hudbou a čisto miestnymi účinkujúcimi. Trvalo však iba dva roky, kým si tento festival všimli ostatní a medzinárodná účasť začala narastať. V tom istom roku sa festival rozšíril o zimnú verziu.

Niet pochýb o tom, že po zjednotení Nemecka, páde Sovietskeho zväzu a s očakávaním svetlej budúcnosti svet ešte viac potreboval spoločenské postrehy a úžasné umenie festivalu Tollwood.

Still, the organizers didn’t want the event to become stale, talking about the same issues each and every year. So they began creating annual themes, all centered around the broad idea of raising social consciousness.

What You Can Expect for The Winter 2019 Tollwood Festival

Running from November 26th until December 31st (and capping off with a big New Years Eve party), the winter 2019 festival already looks like one not to be missed.

Podujatia, ako napríklad „Paris de Nuit“ svetovo presláveného maďarského cirkusu Recirquel sľubujú znovuzrodenie pompézneho nadšenia medzivojnového Paríža. K dispozícii je dokonca možnosť užiť si predstavenie spolu s tematickou večerou so štyrmi chodmi, ktorá pozostáva z klasických parížskych jedál, ako je napríklad konfitovaná kačica alebo cibuľová polievka à la Parisienne. Každý, kto miluje filmy, ako je napríklad Moulin Rouge alebo Cabaret, alebo má rád bohémsku bezstarostnosť tejto éry, si túto show nemôže nechať ujsť.

For someone looking for more ecologically minded there are events focusing on educating the public on factory farming practices, the future of nuclear power, and even a massive art installation designed to get us all thinking about human rights and what makes life meaningful. If all of that sounds a bit heavy for someone in your family, there are also plenty of events specifically for kids like cooking classes centered around educating our newest generations about organic food. Also, all children-focused  and environmental events are free!

Nemôžeme však zabudnúť na to, že toto všetko sa koná vo vianočnej sezóne! Mníchov je mesto známe svojimi vianočnými trhmi a ani festival Tollwood nebude výnimkou. K dispozícii sú obchody, ktoré ponúkajú všetko od tradičných nemeckých remeselných výrobkov až po fair trade oblečenie, keramiku a kuchyňu z celého sveta, ak dostanete chuť na jedlo.

Silvestrovská párty a oslava na festivale Tollwood

V posledných hodinách roka 2019 sa festival Tollwood skončí v piatich samostatných oblastiach, kde môžete osláviť nový rok. Každá oblasť bude mať svoj vlastný štýl a atmosféru – od tradičných bavorských a moderných dj-ov až po oblasť, ktorá je venovaná americkým legendám, ako je napríklad Elvis a Johny Cash. A najlepšie zo všetkého je to, že tickets are just 33 Euros.

If you didn’t get a chance to enjoy the “Paris de Nuit” show mentioned above, it will have one final performance for a special New Year’s Eve gala alongside the Eddie Miller sextet. Of course there’s an accompanying 5 course organic meal to make sure the end of 2019 is both healthy and delicious.

Ako sa tam dostať

Mníchov je, našťastie, globálne mesto s dobrými možnosťami dopravy a ubytovania. Je tu veľké množstvo hotelov, tisíce Airbnb, vlakov a letisko svetovej úrovne. Ak máte obmedzený rozpočet, doprava autobusom z rôznych európskych miest začína už na 16 €. Navyše, viac ako 80 % všetkých podujatí na festivale Tollwood je zadarmo! Takže máte k dispozícii veľa spôsobov ako ušetriť peniaze na špeciálny vianočný darček alebo niečo pre seba v novom roku.