Language
destinations

Bratislava

Mesto známe svojim nočným životom a kultúrnym dedičstvom.

Objavte Bratislava

Hlavné a najväčšie mesto Slovenska, Bratislava, je známou destináciou mladých ľudí. Mnohí si užívajú jeho rušný nočný život, ale mesto ponúka oveľa viac. Jeho stredoveké a gotické staré mesto tvoria úzke kľukaté ulice a barokové paláce a mesto zdobí korunovačný hrad. Cez mesto tečie dlhá rieka Dunaj, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od rakúskej hranice a nad riekou sa vypína Bratislavský hrad – postavený na hradnom vrchu a neskôr prestavaný v renesančnom slohu. Počas návštevy Bratislavy si nenechajte ujsť krásne farmy, vinice, vidiek a malé dediny, ktoré sa nachádzajú menej ako 50 kilometrov severne a východne od Bratislavy.

Aktivity

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad, nádherne prestavaný v renesančnom slohu, sa nachádza na vrchole Malých Karpát priamo nad riekou Dunaj. Vďaka svojej veľkosti a umiestneniu, ktoré poskytuje krásny výhľad na celé mesto, bol dominantným prvkom mesta po celé stáročia. Najstaršou časťou hradu je korunovačná veža z 13. storočia – vystúpajte nahor a vychutnajte si fascinujúci výhľad na mesto. Na vstup do hradu si musíte kúpiť lístok, ale krásne barokové záhrady za hradom môžete navštíviť aj bez lístka.

Stará radnica a múzeá

Stará radnica je komplex budov. Nachádza sa tu bratislavské mestské múzeum, v ktorom si môžete prezrieť exponáty histórie mesta, ale aj desivú zbierku mučiacich zariadení. Určite navštívte aj múzeum vinohradníctva a ochutnajte regionálne vína.

Múzeum historických interiérov ukazuje krásne obnovené izby zariadené v aristokratických štýloch 18. a 19. storočia. Ponorte sa do minulosti a pozrite sa, ako žili aristokrati.

Múzeum židovskej kultúry odhaľuje obohacujúce príbehy bratislavskej, kedysi prosperujúcej, židovskej komunity prostredníctvom fotografií a predmetov z každodenného života.

Sakrálne pamiatky a staré mesto

Historické centrum Bratislavy je samostatnou kapitolou. Staré mesto je mestské námestie a je tiež historickým centrom mesta. Je známy množstvom kostolov, pričom najslávnejším je modrý kostol, aj keď jeho oficiálny názov je kostol sv. Alžbety. Je známy ako najmodrejšia budova v Bratislave a určite stojí za návštevu.

Katedrála svätého Martina je miesto, kde sa od 14. storočia konali korunovácie devätnástich panovníkov. Táto gotická stavba má štyri kaplnky venované svätým, sochu svätého Martina na koni, obrovské rebrované klenby a vitrážové okná, ktoré pritiahnu vaše pohľady, a 300 kg repliku koruny na vrchole veže.

Jezuitský kostol svätého spasiteľa stojí za návštevu kvôli svojmu barokovému oltáru. Ak uvidíte hudobníka v tradičnom kostýme hrať na fujare, zastavte a započúvajte sa do očarujúceho zvuku, ktorý vychádza z tohto nezvyčajného dychového nástroja.

Podujatia

Ak radi jedávate na nezvyčajných miestach, zapíšte si tento dátum do denníka. Slovenský festival jedla možno považovať za najväčší piknik v meste a tento rok sa bude konať už jeho 9. ročník! Tento gastronomický víkend je plný úžasných jedál, nápojov, živých vystúpení, súťaží a diskusií a koná sa na Bratislavskom hrade, ktorý ponúka veľkolepý výhľad na mesto.

Ulice starého mesta Bratislavy budú hostiť najväčší mestský festival Remeselné dni ÚĽUV (ústredie ľudovej umeleckej tvorby) už 27. rok. Tradičné remeslá a domáce výrobky, ktoré sú hlavným lákadlom festivalu, budú prezentované remeselníkmi prostredníctvom priamych ukážok a predstavia vám bohatú históriu slovenských remesiel. Remeselné dni ÚĽUV sú veľmi populárne aj medzi najmladšími, takže ak plánujete navštíviť Bratislavu so svojimi deťmi, rozhodne stojí za to skombinovať váš výlet s touto udalosťou.

Najlepšie reštaurácie

Bratislava ponúka veľké množstvo rôznych pokrmov. Môžete vyskúšať miestnu kuchyňu v reštaurácii Modrá hviezda alebo Bratislavský meštiansky pivovar – pivovar a reštaurácia, ktorá ku svojim jedlám ponúka domáce a nemecké pivá (niekedy s pridaním piva priamo do jedál).

Ak máte chuť na morské plody, navštívte Brasserie La Marine alebo, ak chcete niečo vegetariánske, oplatí sa navštíviť Soupa Bistro.

Najlepšie ubytovanie

Bratislava je skvelým miestom, ak chcete ušetriť peniaze. Ceny v slovenskom hlavnom meste sú oveľa nižšie ako v západnej Európe a služby sú špičkové.

Hostel

Hostel Blues sa nachádza 300 metrov od starého mesta Bratislavy. Môžete si vybrať spomedzi oddelených izieb, spoločných izieb alebo súkromných izieb.

VIAC O HOSTELI

B & B

7Days B&B leží v strede Bratislavy, 1,3 km od Michalskej brány a ponúka vám bar a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Izby sú vybavené všetkým, čo by ste mohli potrebovať.

VIAC O B & B

Hotel

Ekologický Hotel Arcus ponúka priestranné izby a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet v pokojnej lokalite. Je vzdialený len 10 minút chôdze od starého mesta a dokáže vám poskytnúť nielen dobré a lacné miesto na pobyt, ale aj rýchle a precízne služby.

VIAC O HOTELI

Doprava

Bratislava má dobré spojenie so susednými krajinami zemou aj vzduchom a dokonca aj vodou – na rieke Dunaj premávajú pravidelné turistické lode.

Všeobecne platí, že Bratislavu dokážete prejsť pešo. Centrum je veľmi malé, takže môžete ľahko prejsť kamkoľvek za pár minút, ale pozor na množstvo cyklistov. Ak potrebujete ísť mimo centrum, najlepší spôsob, ako cestovať po Bratislave, je verejná doprava. Krátkodobý lístok stojí 0,70 € a platí po dobu 15 minút. Je to prenosný lístok, ale majte na pamäti, že čakacia doba na ďalší spoj môže byť dlhá a platnosť lístka môže vypršať, takže si budete musieť kúpiť ďalší, ak bude váš ďalší spoj meškať. Aj keď môžete použiť tento lístok ako prenosný, dáva to zmysel najmä vtedy, keď nepotrebujete meniť linky a cestujete len krátke úseky v centre mesta. Druhým typom lístka je polhodinový lístok, ktorý platí 30 minút. Stojí 0,90 € a môžete ho použiť na ľubovoľný počet ciest v stanovenej časovej lehote. 60-minútový lístok stojí 1,20 € a je platný v rámci bratislavských zón 100 a 101 a tiež na jednu cestu mimo týchto zón. Pri cestovaní po meste sa berie do úvahy len doba cestovania na jeden lístok, nie zoznam zón. Ak zostávate v Bratislave na dlhšie, zvážte kúpu jedného z dlhodobejších lístkov, ktoré platia 24, 72 a 168 hodín (1, 3 a 7 dní) za 3,50 €, 8,00 € a 11,40 €. Na cestovanie do okolia Bratislavy budete potrebovať lístok pre viac zón, v závislosti na vašom cieľovom mieste.

Autobusové trasy z a do Bratislavy

Trasy Zastávky
From Bratislava to Vienna airport and back Bratislava – Vienna APT – Bratislava
From Zagreb to Bratislava Zagreb – GP Goričan (border crossing) – Budapest – Gyor – Bratislava
From Munich to Bratislava Munich –  Linz – Vienna – Viena Airport – Bratislava
From Bratislava to Zagreb Bratislava – Gyor – Budapest – GP Goričan (border crossing) –Zagreb
From Bratislava to Munich Bratislava –  Vienna Airport – Vienna – Linz – Munich
From Munich to Zagreb Munich – Linz – Vienna – Vienna Airport – Bratislava – Gyor – Budapest – GP Goričan (border crossing) – Zagreb
From Gyor to Vienna airport and back Gyor – Bratislava – Vienna Airport – Bratislava – Gyor
From Zagreb to Munich Zagreb – GP Goričan (border crossing) – Budapest – Gyor – Bratislava – Vienna Airport – Vienna – Linz – Munich
From Munich to Budapest Munich – Linz – Vienna – Vienna Airport – Bratislava – Gyor – Budapest
From Budapest to Munich Budapest – Gyor – Bratislava – Vienna Airport – Vienna – Linz – Munich