Language
destinations

Augsburg

Tretie najstaršie nemecké mesto

Objavte Augsburg

Augsburg, jedno z najstarších miest Nemecka a najväčšie mesto na romantickej ceste, tvarovali rimania, stredovekí remeselníci, bankári, obchodníci, ako aj novšie typy priemyslu a technológií. Založili ho nevlastné deti rímskeho cisára Augustusa pred viac ako 2000 rokmi a bolo jedným z najbohatších nezávislých mestských štátov v stredoveku. Toto malebné mesto plné dláždených ulíc a veží predstavuje pohodový jednodňový výlet z Mníchova alebo pútavú zastávku na romantickej ceste, aj keď jeho atmosféra nie je taka starobylá ako v iných mestách.

Aktivity

Múzeá

Maximiliánove múzeum sa nachádza v dvoch patricijských mestských domoch spojených nádvorím s množstvom sôch a sklenenou a oceľovou strechou. Stála výstava ukazuje obrovskú zbierku pôvodných drevených modelov Eliasa Holla pre jeho architektonické výtvory a zbierku strieborných a zlatých mincí, ale skutočným ťahákom sú dočasné výstavy na rôzne bavorské témy.

Brechthaus je rodiskom slávneho dramatika a básnika Bertolta Brechta. Tu žil počas prvých dvoch rokov svojho života. Dnes je múzeom starých divadelných plagátov a veľkej zbierky chronologických fotografií v životnej veľkosti a jednou z inštalácií je aj spálňa jeho matky.

Múzeum Fuggerei ukazuje život obyvateľov v dobách, keď neexistovali rozvody vody a ústredné kúrenie.

Ak máte radi bábkové divadlá alebo navštívite Augsburg s deťmi, nezabudnite navštíviť Augsburger Puppenkiste. Sledujte bábkovú show so svojimi deťmi alebo si pozrite iné predstavenia pre dospelých vo večerných hodinách.

Historické pamiatky

Fuggerei je najstaršia katolícka komunita na svete. Založená v roku 1516 Jakobom Fuggerom „bohatým“ ako spôsob pomoci chudobným, dnes predstavuje domov pre približne 200 ľudí, pričom nájomné zostáva zmrazené na 1 rýnskom guldene (dnes menej ako jedno euro) ročne. Jeden z bytov ukazuje, ako žili jeho obyvatelia v dobách, keď neexistovali rozvody vody a ústredné kúrenie a ďalší, moderný byt je otvorený pre verejnosť.

Renesančnú radnicu postavil Elias Holl. Nad radničným námestím sa týčia dve cibuľové kupoly radnice a samotná radnica je ozdobená 4 m vysokou šiškou, ktorá je súčasťou mestského erbu. Na poschodí môžete obdivovať Goldener Saal, obrovskú banketovú sálu s nádherne zdobeným stropom.

Ak si chcete vychutnať panoramatický výhľad na mesto, navštívte Perlachturm hneď vedľa radnice. Ak vidíte na veži viať žltú vlajku, znamená to, že si budete môcť vychutnať nádherný pohľad na Alpy.

Palác Schaezlerpalais je skutočný rokokový poklad. Bývalý dom bankára Benedikta Adama Lieberta z 18. storočia má oslňujúci interiér, záhrady a nádvoria a výnimočne bohato zdobenú tanečnú miestnosť, ale palác je cenený aj pre svoje bohaté umelecké zbierky.

Sakrálne pamiatky

Asi 300 m východne od hlavnej vlakovej stanice smerom do starého mesta narazíte na secesnú synagógu. Pozrite si kultúrne múzeum, ktoré sa tu nachádza a dozviete sa viac o židovskom živote v regióne.

Najstaršie prvky augsburgskej katedrály sa datujú okolo roku 1000, ale prevláda neskorogotický štýl. Kostol je zdobený množstvom umeleckých diel, od pilierov až po stredoveké farebné sklo.

Kostol s. Ulricha a sv. Afra ukrýva nádherné klenby, dubové oltáre, a sarkofágy svätého Ulricha, Afra a Simpertusa, bývalých biskupov z Augsburgu.

Podujatia

Hudobný festival Little Changes sa bude konať v Augsburgu 10. mája. Divadlo Reese bude venované špeciálnej téme – rozsiahlemu boju proti depresii. Na emocionálnom a komornom koncerte si fanúšikovia nezávislej hudobnej scény pripomenú zosnulého hudobníka Scotta Hutchinsona. Užite si rock, pop, nezávislú hudbu, akustickú a folkovú hudbu a pomôžte dobrej veci.

Najlepšie reštaurácie

Keď budete v Augsburgu, vyskúšajte miestny slivkový koláč Zwetschgendatschi – vynikajúci so šálkou kávy, šľahačkou, alebo vrstvou mrvy. Ak chcete vyskúšať pečivo a cukrárenské výrobky, navštívte Bayerisches Haus am Dom. Ak chcete prepychovú večeru, navštívte August a ak máte chuť na ľahké stredomorské jedlo, navštívte Perlacht Acht.

Najlepšie ubytovanie

V závislosti od typu dovolenky, ktorý uprednostňujete, máte na výber rôzne hotely, B & B, penzióny a ďalšie súkromné ubytovanie.

Hostel

Hostel SLEPS ponúka svetlé, komfortné izby a bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet v celej budove. Nachádza sa v centre Augsburgu, len 6 minút chôdze od starého mesta.

VIAC O HOSTELI

Penzión

Penzión Alis sa nachádza v Augsburgu. K dispozícii je bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet. Každá izba je vybavená TV a satelitnými kanálmi. K ďalšiemu vybaveniu patrí písací stôl a posteľná bielizeň. Niektoré izby majú vlastnú kúpeľňu.

VIAC O PENZIÓNE

Hotel

Tento historický hotel Steigenberger Drei Mohren sa nachádza na krásnej ulici Maximilianstrasse v centre Augsburgu, 10 minút chôdze od múzea Fuggerei. Ponúka elegantné izby a apartmány a reštauráciu s ukážkovou kuchyňou.

VIAC O HOTELI

Doprava

Do Augsburgu sa najjednoduchšie dostanete autobusom alebo súkromnou dopravou z mníchovského letiska. V Augsburgu môžete cestovať električkou. Ak si kúpite Bayern-Ticket, budete počas svojho pobytu v Augsburgu využívať mestskú dopravu a nebudete si musieť kupovať ďalšie cestovné lístky. Bližšie informácie o cenách lístkov nájdete na adrese https://integreat.app/augsburg/en/alltag/tram-und-bus

Cesty autobusu z Augsburgu a do neho

Trasy Zastávky
Z Pula do Frankfurtu Pula – Rovinj – Poreč – Novigrad – Umag – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Trieste – Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg – Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim – APT Frankfurt – Frankfurt
Z Mníchova do Frankfurtu Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim – APT Frankfurt – Frankfurt
Z Ljubljany do Frankfurtu Ljubljana – Bled – Villach – Salzburg – Munchen – Augsburg – Ulm – Stuttgart – Karlsruhe – Mannheim – APT Frankfurt – Frankfurt
Z Frankfurtu do Puly Frankfurt – APT Frankfurt – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart – Ulm – Augsburg – Munchen – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana – Trieste – GP Kaštel (Croatia-Slovenia) – Umag – Novigrad – Poreč – Rovinj –Pula
Z Frankfurtu do Mníchova Frankfurt – APT Frankfurt – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart – Ulm – Augsburg – Munchen
Z Frankfurtu do Ljubljany Frankfurt – APT Frankfurt – Mannheim – Karlsruhe – Stuttgart – Ulm – Augsburg – Munchen – Salzburg – Villach – Bled – Ljubljana